Ülkemizde yaşanan hukuk cinayetiyle kişilerin hak arama özgürlükleri de ortadan kayboldu. Görevlilerin yaptıkları keyfi muamelerin görmezden gelinmesi yeni yaşanacak insanlık suçlarına davetiye çıkarıyor.

24 yıldır değişik cezaevlerinde tutuklu bulunan Vefa Kartal’ın cezaevi yönetimi tarafından maruz kaldığı baskı ve zulme daha fazla dayanamayarak beyin loblarında şişme olduğu ve tedavisinin yapılmadığı belirtildi. Ayrıca MR raporu çekilen hasta tutuklunun raporlarının kaybolduğu ifade edildi.

Kartal’ın geçen yıl tutuklu bulunduğu İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevindeyken cezaevi idaresi tarafından hastane sevk işlemleri yaklaşık bir yıl boyunca keyfi olarak engellemesi üzerine başlattığı açlık grevinin 61.gününde apar topar Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevine nakledildi. Giriş esnasında kendisine çıplak arama yapılmasına karşı çıkan Kartal’ın darp edildiği ve doktordan rapor alarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılıktan gelen olumsuz cevapta doktor raporunda belirtilen darp izlerinin basit tedavi ile gidebilir olduğu belirtildi ve görevlilerin yaptıkları işkence suçunun üzeri kapatıldı.

Şu unutulmamalı ki işkence bir insanlık suçudur ve zaman aşımı yoktur. Er yada geç sorumlular mutlaka hesabını verecektir.

https://t.co/MxADzT395H