Merhaba,

Biz tutukluların her anı ıstıraptı… Cezaevi yönetiminin de rahatsız olduğu şeyler vardı tabii.
Özellikle battaniyelerin yere serilmesinden çok rahatsız oluyorlardı.’’ Burası mescit değil böyle şeyler yapamazsınız’’ diyorlardı.
Vakit namazlarının haricinde yerlerde battaniye serilmesini ‘’görmeyeceğiz’’ diyerek insanların ceza evinde namaz kılmasının dahi engellenmesi söz konusu idi.
Namaz kılan insanlarla alay edip ‘’siz bu kafayla hiç bir şekilde akıllanmazsınız’’ diyerek Allah ile insanların arasındaki namaz konusunda dalga geçiyorlardı.
Özellikle koğuşlar çok kalabalık olduğundan bazen namaz kılacak yer kalmıyordu. O sebeple kendimize dolapların arkasında küçük bir seccade sığacak kadar yer yapmıştık orası sürekli faaldi onu bile çok görüp orayı yasakladılar.
Sıcak su haftada üç defa ikişer saat veriliyordu, bu sebeple 57 kişi kalan koğuşta bir kişiye banyo yapma süresi dokuz dakika ile sınırlı olabiliyordu.
İnsanların o dokuz dakikada üzerini çıkarıp, hazır olup, banyoya başlamaları ancak dışarda bir yerde soyunmaları ile mümkündü. Bu sebeple dolaplardan bir sütre yapılmıştı üstümüzü başımızı değiştirme adına ona da yasak getirdiler.
Sıcak su ihtiyacı yeterli düzeyde sağlanamadığı için 5 litrelik hazır su şişelerine su alalımda banyo bittikten sonra sıcak su ihtiyacı olan kullansın dedik. Fakat o boş su şişelerine bile yasak getirip koğuşlardan topladılar.
Kantinde 20 litrelik çöp bidonları satılıyordu bari onlardan alıp sıcak suyu ona alalım dedik ihtiyaçtan fazla alamazsınız deyip onu da engellediler.
Bunlar sadece temizlik ve ibadet konusuydu. Bir ara diğer ihlalleri de yazarım.

Allah’a emanet olun.