Sitemize ulaşan bilgilere göre Düzce Çilimli T Tipi Cezaevi’nde OHAL’ den miras kalan keyfi ve hukuksuz uygulamaların devam ettiği, tutuklu ve hükümlülerin haklarında herhangi bir iyileşme olmadığı gibi tutuklulara görevliler tarafından bir insanlık suçu olan işkence yapıldığı öğrenildi.

Düzce Çilimli T Tipi Cezaevi’nde görevli infaz koruma memurlarının mahkumlara işkence yaptıkları, cezaevi yönetiminin ise bu duruma sessiz kalarak işkenceleri örtbas ettikleri iddia edildi. Başka bir iddia ise darp ve işkenceye uğrayan siyasi mahkumların tek kişilik hücrelere konulduğu yönünde.

Zor kullanmanın her türlü sınırlarını aşan görevliler hakkında bu zamana kadar herhangi bir adli veya idari işlem yapılmadığı ifade edildi.

Ayrıca hiçbir gerekçe belirtilmeden sık sık arama bahanesiyle mahkumların koğuşları arandığı ve arama esnasında mahkumların eşyalarının kırıldığı, bu durum karşısında tepki gösteren mahkumların darp edildikleri belirtildi.

Mahkumların cezaevi yönetimi tarafından taleplerinin karşılanması yada Adalet Bakanlığı’ndan bu işkence olaylarının araştırılması için verdikleri Anayasal hakları olan dilekçelerine el konulduğu, cezaevi idaresi tarafından dilekçelerinin takip edilmediği ve yazmaları engellendiği öğrenildi.

Cezaevinde bulunan mahkum ve yakınları Adalet Bakanlığı ve Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca Çilimli T Tipi Cezaevin’deki işkence iddialarının araştırılmasını ve sorumlular hakkında derhal işlem başlatılmasını bekliyor.

https://t.co/catOIGTYGj