15 Temmuz darbesi bahane edilerek yapılan hukuksuzluklar devletin, kurumların, memurların ve tüm toplumun kimyasıyla oynanarak bozuldu. Yüzbinlerce masum insana ve ailelerine yaşatılan hukuksuz ve zalimce uygulamalar ile devlet ve vatandaş ilişkileri güven erozyonuna uğradı. Özellikle cezaevlerindeki kötü muameleler ve keyfi işlemler ayyuka çıkmış durumda.

Başta Hizmet Hareketi olmak üzere toplumun değişik muhalif kesimlerine yönelik gerçekleştirilen tutuklamalar neticesinde cezaevleri kapasitesinin bir hayli üzerinde tutuklu barındırıyor. Cezaevlerinin bulduğu çözüm ise aileler için başka bir çileye dönüşüyor.

Erzurum Cezaevi’nde tutuklu bulunan N.Ö.’nün ailesine ve kendisine herhangi bir gerekçe sunulmadan Ağrı Cezaevi’ne nakledildiği öğrenildi. N.Ö.’nün ailesi iş dolayısı ile Niğde’ye taşınmak zorunda kaldı. Aile bu nedenle N.Ö.’nün İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir cezaevine naklini istedi. Ancak cezaevi bu masum ve haklı talebi kabul etmeyerek Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki cezaevine nakletti.

Aslen Hatay’lı olan tutuklu N.Ö.’nün ziyaretine şuan ne eşi ve çocukları ne de yakınları gidebiliyor. Adeta sürgün hayatı yaşatılan N.Ö’ye yapılanlar Allah’tan reva mı? Cezaevinin yaptıkları bir nakil faaliyeti gibi gözüksede “SÜRGÜN,le” kamufle edilmiş bir “ZULÜM’dür.”