Merhaba Güzel İnsanlar,

Adım Zeki Hoca, 50 yaşındayım. Ömrüm Biyoloji Öğretmeni olarak, dersanelerde şehir şehir vazife yaparak geçti.

En son görev yerim olan Girasun’ dan evimin ve akrabalarımın olduğu Edirne’ye tatile gelmiştim çocuklarımla.15 Temmuz hain girişim olunca geri dönüş yapamadım.

Arkadaşlarım “Hocam gelme burası cehemnem kazanı, gelinecek gibi değil,en azından orda sana ulaşmaları uzun zaman alır” dediler. Ben de matematik öğretmeni olan kızım da Edirne’de etüt merkezinde bir miktar derse giriyor, arkadaşlarımıza destek oluyorduk.

Bu arada geçimi sağlamak ve etraf eş dostu da ziyaret babında kuruyemiş, bal gibi ürünler de satıyordum. Mağdur öğretmen ailelerimize de destek olup ailelerinin yanında moral vermeye çalışıyorduk.

Birgün Bursa’ da ilahiyat son sınıfta okuyan oğlum için evimize gözaltı için geldiler. Polisleri içeri alıp kahve ikram ettik. Oğlumun evde olmadığını söyledim. Gelince göndereyim deyip benimde öğretmen olduğum için derse yetişmem gerek diye polisleri hoş şekilde evden gönderdik. Aradan çok zaman geçmedi bu seferde benim için gözaltı için eve gelmişler, bu arada oğlumla ben evde kalmıyorduk. Eşim, oğlum ve ben, iki kızımı halasına emanet edip evi terk etmek zorunda kaldık. Biz başka şehirde, kızlarım ve ablam Edirne’de aylarca ayrı kaldık.

Birgün Edirne’de eğitim yuvası basılıp etüt eğitimde ne kadar öğretmen öğrenci varsa hepsini gözaltına almışlar diye duyduk.

Elhamdulillah bu talihliler arasında benim matematik öğretmeni kızım da vardı. Hatta arkadaşını o gün ziyaret eden misafir öğretmen, eşinin yanına gelen ev hanımı, İbrahim hocamızın eşi ablamız bile gözaltına alınmış. Daha da beteri 8.sınıf çocuklar 10.11.sınıf kız çocukları varmış.

Çocukların yanında hakaret etmişler.Aileleri çağırıp iftiracı olmaları için baskı yapmışlar. Çocukların bazılarına baban eve geliyor mu akşamları, yoksa gaybubet mi yapıyor? şeklinde, bir çocuğun anlam veremeceği sorularla baskı yapmışlar.

15 günlük gözaltından sonra çiçeği burnundaki öğretmen kızım serbest kaldı. Sonra MEB’ e ücretli öğretmenlik başvurusu yaptı bir kaç ay kuru ekmek parasına çalışırken birgün milli eğitime çağırmışlar kızımı ve senin malum davalardan gözaltın olmuş, anlaşmayı iptal ediyoruz. Çalışamayız bu şekilde demişler.

Evleri kira değil Edirne’de şükür, ablamın engelli maaşı ve 3 tane özel ders verdiği öğrenciden aldığı para ile yaşam mücadelesi veriyorlar.

Bizler ise dostlarımızın sağolsunlar, 500 tl kirası olan eski bir evde toplama eşyaları ile ev kurduk, oğlumun asgari ücretle aldığı para ile ONURLU YAŞAM MÜCADELESİ veriyoruz.

ALLAH BÜYÜK PADİŞAH derdi rahmetli babam. Evet Allah büyük, bugünler geçecek ben derdimi seviyorum. İlerde biraraya gelecek, bu çetin günleri yad edeceğiz…

Vesselam.