Hukuk dışı uygulamalar ile Anayasamıza ve ülkemizin taraf olduğu insan hakları konusundaki uluslararası sözleşmelere aykırı davranılması, hem ülkemizin uluslararası ölçekte prestij kaybetmesine neden olmakta, hem de devletimizi Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden tazminata mahkum edilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmakta.

Gerekçe gösterilmeden keyfi verilen hücre cezaları ile adını duyuran Balıkesir Kepsut Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleri bitmek bilmiyor.

Tutuklu/hükümlülere verilen kahvaltılıkların iyice azaldığı, uzun zamandır peynir verilmediği ve sadece zeytin ile kahvaltının geçiştirildiği öğrenildi. ️Yemeklerin ise yenilmeyecek derecede kötüleştiği, tutuklu ve mahkumların kuru ekmek ile karınlarını doyurdukları belirtildi.

️İki haftadır çamaşırların yıkanmadığı, mahkumlar için kantine yatırılan paraların gecelik repoya yatırıldığı söyleniyor. Tutuklu ve mahkumlara ait ️kapşonlu ceketlerin toplatıldığı, çok kalabalık olan koğuşlarda yere yatak atacak yer bile kalmadığı ifade ediliyor.

Ayrıca ️uzun zamandır sıcak su verilmediği, verildiğinde de hemen kesildiği, koğuşlarda kalan ️40 kişinin 2 banyo ve 2 tuvaleti kullandığı, sıcak su verilmeyince mahkumların soğuk su ile duş almak zorunda kaldıkları, lağımlar sürekli taşıp koğuşlara aktığı öğrenildi.

Tutuklu ve mahkumların, yaşadıkları hak ihlallerinin son bulması için cezaevi yönetimine sıklıkla dilekçe yazmalarına rağmen, şu ana kadar herhangi bir sonuç alamadıkları belirtiliyor.