15 Temmuz darbe girişimi sonrası siyasi partilerin açıklamaları ile gündeme gelen af çıkarılması tartışması, cezaevlerindeki tutuklu sayısının ne denli yüksek olduğunu gözler önüne serdi. Yapılan araştırmalara göre şuan Türkiye’deki cezaevlerinde Cumhuriyet’in 95’inci yılında rekor bir artışla 250 binin üzerinde tutuklu bulunuyor. Dünya sıralamasında tutuklu sayısı en yüksek olan ülkeler arasında listenin ilk sıralarında Türkiye yer alıyor.

Kapasitenin çok üstünde tutuklu barındıran cezaevlerinde, insan haklarına aykırı koşullar altında yaşam mücadelesi veriliyor.
20 kişilik koğuşlarda 40 kişi kalan tutuklular soğuk zeminlerde uyumak zorunda kalıyor. Koğuşlarda banyo, yemek ve tuvalet ihtiyaçları için sıraya giriliyor.

Dünyanın belkide hiç bir yerinde eşine rastlanmayan bu uygulama her ne kadar imkansızlıklar ile izah edilmeye çalışılsa da bunun bir nevi cezalandırma yöntemi olduğu gözlerden kaçmıyor. İnsan hakları savunucularının bu olumsuz tablo karşısındaki beyanları ne yazık ki yetkili makamlarca dikkate alınmıyor. Bu zulmün ne kadar daha devam edeceği ise merak konusu!!!

https://t.co/KDxNz7SVqz

https://t.co/eKRGRcuzvt