Türkiye’de son iki yılda 2300 hasta tutuklu cezaevinde yaşamını yitirdi. Halen cezaevlerinde ise 402’si ağır 1154 hasta tutuklu bulunuyor. Kimi zaman keyfi tutumlarıyla hasta tutukluların tedavileri engellendiği kimi zamanda ilaçları verilmediği için adeta ölüme mahkum edildikleri iddiaları ile cezaevi yönetimleri gündemdeki yerini korumaya
deva
m ediyor.

Cezaevlerindeki 1154 hasta tutuklu bir yandan yaşam mücadelesi verirken diğer taraftan da kendilerine yapılan haksızlıklar ile mücadele etmeye çalışıyorlar.

Yaşam mücadelesi veren hasta tutuklulardan biri de Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Mukadder Alakuş olduğu öğrenildi. Alakuş’un tedavi talepleri karşılanmadığı gibi bilinen ilaçları dahi temin edilmediği ortaya çıktı.

Bel ve boyun fıtığı, iltihaplı eklem romatizma rahatsızlığı bulunan hasta tutuklunun sürekli tedavi ve ilaç kullanması gerekiyor. En doğal hakkı olan tedavi hakkının bile elinden alınan hasta tutsak Alakuş’un bu durumunun daha fazla görmezden gelinmesi halinde hayati tehlike yaşayacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz dönemde OHAL sürecinde tutuklanan birçok kişinin maalesef tabutla cezaevinden tahliye oldukları bilgisini sizlere duyurmuştuk. Bir daha böyle vakaların yaşanmaması ve daha fazla acıya neden olunmadan hasta tutukluların derhal salıverilmesi ve hayati tehlike yaşamadan önce tedavi edilmeleri gerektiğini tüm yetkililere tekrar buradan çağrı yapıyoruz.

https://t.co/2gavFobP71