Türkiye’de muhalif olmak, mevcut siyasi iktidarın yanlış uygulamalarına ses çıkarmak, haksızlığa karşı tepkisiz kalmamak çok zor bir meseledir. Çünkü bu duruşu gösteren cesur, korkusuz insanlara reva görülen yer cezaevleri oluyor.

Siyasi iktidar hayatında suç işlememiş gazeteci-yazar, insan hakları aktivistlerini sadece yaptıkları eleştiriler nedeniyle cezalara çarptırıyor ve temel insan haklarından da mahrum bırakarak bir anlamda intikam alıyor.

Görme engelli gazeteci Cüneyt ARAT bu hukuksuzluğa uğrayan gazetecilerin başını çekiyor. Gözlerinin görmemesi zaten hayatını zorlaştıran bir faktör iken bir de cezaevi koşullarında taleplerine kayıtsız kalınması, ihtiyaçlarının kasıtlı olarak giderilmemesi ile ciddi mağduriyetler yaşıyor.

Twitter üzerinden Cumhurbaşkanına yaptığı eleştiriler ve Hizmet Hareketine yönelik yaptığı hakkaniyetli paylaşımlar suç delili sayılarak Cüneyt ARAT’a 8 yıl 10 ay 15 günlük hapis cezası verilmişti.

Mahkemede yaptığı savunmada “…Biz üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünün sağlanmasını istiyoruz…” diyen Cüneyt ARAT kendisine ceza verilmemesi gibi bir talepte hiç bulumadığını da vurguluyor. ARAT’ın istediği her bireyin makamı, mevkisi gözetilmeden eşit bir şekilde yargılanarak adaletin gerçek manada sağlanması.

Haksızlıklar karşısında sessiz kalmayan ve cezaevinde zor şartlar altında yaşam mücadelesi vererek bedel ödeyen Cüneyt ARAT’ı tarih altın harfler ile yazacak…

https://t.co/qNIe2CHshe