Sağlık Bakanlığından Kanser Hastası Tutuklu İçin Cezaevine Baskı Yapılıyor

Cezaevlerinde hayata tutunmaya çalışan hasta tutukluların durumları yürekleri parçalamaya devam ediyor. Tutuksuz yargılanarak adli kontrol veya elektronik kelepçe ile gözetim altında tutulabilecek bu kişiler korku ikliminde demir parmaklıklar ardında yaşam mücadelesi vermek zorunda bırakılıyor.

Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şerif Agu’yu defalarca gündeme taşımıştık. Acil karaciğer nakli yapılması gereken kanser hastası Agu’nun tahliye edilmesi gerektiğini bildirmiştik.

Şerif Agu’nun durumu ile ilgili edindiğimiz son bilgilere göre tahliye edilmesi bir yana hastanede devam eden tedavisinin yarım bırakılarak tekrar cezaevine gönderilmek istendiği öğrenildi. Agu’nun cezaevine gönderilmesi için sağlık durumunun iyiye doğru gittiği yönünde tedavi gördüğü hastaneden zorla çıkartılmaya çalışıldığı belirtiliyor.

Diğer bir iddia da cezaevi müdürünün bu şartlarda Agu’yu cezaevine almak istemediği ancak Sağlık Bakanlığı’nın cezaevi yönetiminine baskı uygulayarak cezaevine alınması yönünde zorladığı iddia ediliyor.

Şerif Agu’nun tedavisinin yarım bırakılarak cezaevinde her geçen gün ölüme terk edilişi hangi hukuk ve vicdan kurallarına sığar bilinmiyor. İnsan hayatından daha önemli birşeyin olmadığını belirten Agu’nun yakınları, Sağlık Bakanlığı’nın neden bu kadar ısrarcı olduğunu anlamakta güçlük çektiklerini ifade ediyorlar.

Hasta insanları içeride tutmanın tek bir açıklaması var. Ölüme terk ediyorlar!