Yeni Asya Gazetesinin Cezaevlerine Girişi Neden Engelleniyor?

Cezaevi yönetimleri keyfî yasaklarla
mağduriyetler oluşturmayı sürdürerek Yeni Asya Gazetesi’nin cezaevlerine girişini engelliyor. Adalet Bakanlığı’na soruyoruz; ” Yeni Asya Gazetesinin cezaevlerine girişi neden engelleniyor? ”

Yaşanan hukuksuzluklara her geçen gün yenileri ekleniyor. Cezaevlerindeki keyfi yasaklar da artarak devam ediyor. Cezaevlerinde kalan mahkum ve tutukluların haber alma hürriyeti engelleniyor. Yeni Asya Gazetesi’nin cezaevlerine girmesine yönelik yasakların özellikle Ardahan, Gaziantep, Ankara ve Balıkesir Cezaevlerinde uygulandığı ve yönetim tarafından gazetenin aldırılmadığı öğrenildi. Tamamen keyfi olan bu kararların hukuk devleti ilkesini de zedelediği ifade ediliyor.

Tutuklu yakınlarının Yeni Asya Gazetesi yetkilileri ile yaptıkları görüşmede cezaevlerinin abonelik taleplerini kendilerine iletmediklerini, özellikle gazeteden dağıtıcılara cezaevleriyle ilgili özel talimat verildiği, ” tek bir abone dahi olursa bize onaylatmadan ulaştırın” dedikleri iddia ediliyor.

Ancak cezaevi yönetimleri talepleri iletmediği için abonelikleri başlatamadıkları, yönetimin ise dağıtımdan kaynaklı bir sorun olduğunu belirtiyor.

Hukukî hiçbir dayanağı olmayan yasakları uygulayan cezaevi yönetimlerinin bu yasakçı zihniyetten bir an önce vazgeçmeleri bekleniyor.

https://t.co/U1LnQvdXpI