Son birkaç yıldır özellikle cezaevlerinde yoğun şekilde yapılan hukuk ihlalleri, insan hakları ihlalleri hukuk savunucuları tarafından kamuoyuna duyuruluyor. CHP milletvekili İlgezdi, Sincan Cezaevi’ndeki ‘su kotası’ ile ilgili mağduriyetlere, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla daha önce dikkat çekmişti.

“Sincan Hapishanesi’nde mahkûmlara verilen suya “kota” uygulandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir? Mahkûm başına verilen su miktarı nedir? Bu miktar neye göre belirlenmiştir?” paylaşımıyla kendisine ulaşan şikayetleri yetkililere aktarmıştı.

CHP milletvekili İlgezdi’nin yetkililere yaptığı bu çağrıların dikkate alınmadığı ve Sincan Cezaevi’nde su kotası ile ilgili hak ihlallerinin hala devam ettiği görüldü.

Sitemize ulaşan son bilgilere göre Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde mahkumlara çeşme yerine 5 TL’ye bidonlarla günlük su verildiği, verilen yemeklerin yetersiz olduğu, koğuşların soğuk ve rutubetli olmasından dolayı mahkumların sürekli hastalandığı öğrenildi. Ayrıca gardiyanların mahkum ve yakınlarına kötü davrandıkları belirtiliyor.

Hukukçulara göre, mahkum ve yakınlarına yapılanların işkence ve kötü muamele olarak ifade edildiği, işkencede zaman aşımının söz konusu olmadığı için sorumluların mutlaka birgün yargılanabileceklerini belirtiyor.

https://t.co/0YtmHbmVCL