Aile fertleri hukuksuz yere birbirinden koparılırken sadece anne veya babanın tutuklu kalması siyasal iktidarın kinlerinin soğumasına yetmiyor. Devlet yüzbinlerce çocuğun anne ve babasız kalmasına seyirci kaldığı gibi bu masumların psikolojileri ve maddi manevi durumlarıyla da ilgilenmiyor hatta bu mağduriyetler hiç yaşanmıyor gibi üç maymunları oynuyor.
Eşi yaklaşık üç yıl önce tutuklanan ve 13 yıl hüküm alan Sümeyra Altun ve çocukları da bu zulmü yaşamak zorunda bırakılan bir aile. Babalarından üç yıldır ayrı olan çocukların tam üç yıl sonra şimdi annelerinden de koparılmak istendiği öğrenildi. 30 Ocak 2019 tarihinde gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü nezarethanesinde tutulan Altun’un sorgusu ardından serbest kaldığı belirtildi. Bu üç yıllık süre içinde eşinin görüşüne giden, toplumdan izole edilmiş, dışlanmış ve ötekileştirilmiş bu kadın ne yapmış olabilir ki tam üç yıl bekledikten sonra onu babasız çocuklarından ayırmak isteniyor. Acaba her zaman yaşanan , yalan bilgi vermeyince eşleri tutuklanan diğer tutsaklara yapılan muamele
mi yapılması düşünülüyor.
Sümeyra Altun masum bir kadın. Babalarını rehin aldığınız masum çocukların annesi. Bu annenin ve babasız çocuklarının daha fazla mağduriyet yaşamaması adına adaletin doğru tecelli etmesi elbette sevindirici bir durum ancak yetmiyor. Darısı diğer çocukların başına.