Furkan Vakfı Genel Başkanı Alpaslan Kuytul iktidardan gelen baskılara boyun eğmediği  için kendisi ve bazı sevenleri tutuklanmıştı. Vakfa gönül veren öğrencilerin kaldıkları evler de mühürlenmiş eşyaları kapı önüne konmuştu.
Biat etmeyen Kuytul’a cezaevinde de zulmetmeye devam edilmiş, günlerce mutlak tecrit uygulanmıştı. Kuytul’a yapılanlar bununla sınırlı kalmadı. İntikam güdüsüyle yapılan operasyonda eşi Semra Kuytul’un da gözaltına alındığı öğrenildi. Babasından uzun zamandır ayrı olan küçük Rabia şimdi de annesinden koparıldı. Annesini de gözaltına alan kanunsuzlar, küçük Rabia’yı hem yetim hem de öksüz bıraktı.
“Doğruları söylemenin bir bedeli vardır. Bedeli ödemeyi göze almayanlar doğruları konuşmasınlar” Bu sözler Furkan Cemaati önderi Alpaslan Kuytul’ a ait. Nitekim o bu sözlerin bedelini ödüyor. AKP’ye Zulümle Kalkınma Partisi dediği için, biat etmediği için, derin devletin sol kanadının faal hale geldiğini gördüğü için, güç sahibi kimselerin yolsuzluğuna karşı çıktığı için,
15 Temmuz’un arkasında karanlık güçlerin uydurduğu senaryoya ina
nmadığı için ya da sadece Anadolu insanlarına reva görülen zulümleri dile getirdiği için kendisi ve ailesi bu bedeli ödüyor.