Bu Çocuklar Türkiye’nin Gerçek Yüzü
15 Temmuz dan sonra çıkarılan KHK’lar ve sonrasında gelen hukuksuz tutuklamalar ile Türkiye’de yüzbinlerce kişi işinden atıldı ve onbinlerce insan tutuklanarak cezaevine konuldu. İçişleri Bakanı’nın verdiği son verilere göre kamudan ihraç edilenlerin sayısı 130 bin iken tutuklanan insan sayısı ise 80 bin civarında bulunuyor. İçişleri Bakanı’nın övünerek verdiği bu rakamlar aslında Türkiye’nin ne denli hukuktan ve adaletten uzaklaştığının göstergesi.
Uzmanlar İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bu açıklamanın yanı sıra çoğu kimsenin görmek istemediği asıl büyük sorunu ortaya koyuyor.
Tutuklanan bu insanların çoğunun çocukları ufak yaşta olup, anne-baba sevgi ve ilgisine muhtaçlar. Bu çocukların bir bölümü ise ebeveynlerinin tutuklu olması nedeniyle daha fazla mağduriyet yaşamaktalar.
İnsanların Görmezlikten Geldiği Tablo
Uzmanların görüşlerine göre bu çocukların çoğu psikolojik tedavi görüyor. Bu yaştaki ruh ve beden durumları bu ağırlığı kaldırabilecek durumda değil. İleri de bu çocukların çoğunun topluma problem olma ihtimali çok yüksek. İşte bu ailelerden biri de Ankara’da tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilen Mehmet ve Sahra Uslu çifti. Yaşanan bu cadı avında her ikisi de tutuklanarak cezaevine konuldu ve çocukları 3 yaşındaki Elif’de anne ve babasız kaldı.
Ankara şimdi daha bir kara ve hemen hemen her evde Elif bebek gibi gözü yaşlı duran çocuklar pencereden anne ve babalarının cezaevinden gelip onlara sarılacağı anı bekliyor. Bazısının yüreği bazısının ise aklı bu acıya artık dayanamıyor. Çocuk yaşta ilaç tedavisi görüyorlar. Omuzlarına hayatın en ağır ayrılık yükünü daha bu yaşta alıyorlar.
Elif bebek ve onun gibi anne babasından ayırdığınız yavrucakların omuzlarından bu ağır yükü alın artık.