Siyasi iktidar bir yandan “yargı reformu” hazırlığı yaparkan, diğer yandan da hukuksuzlukları işlemeye tüm hızıyla devam ediyor.
Hz. Peygamber (SAV) savaş esnasında insanlık dışı ve intikam şeklindeki davranışlardan uzak durmaları konusunda ashabını sık sık ikaz ederek, onlara; “Allah’tan sakınarak, aşırıya gitmemelerini, işkenceden uzak durmalarını öğütlemiş, savaş esnasında, kadın, çocuk, yaşlı ve din adamları gibi savaşa bilfiil katılmayanlara dokunulmaması” konusunda da ashabını ikaz etmiştir.
Kan davaları gibi tasvip edilmeyen hadiselerde bile, kadın, hamile, yaşlı ve özelliklede çocuklara dokunulmadığı gibi hukukları da gözetilirken, günümüz sözde “hukuk devletinde” hiç bir din, ahlak, hukuk kuralına uymayan uygulamalar, maalesef sıradan bir hâl haline geldi.
Bu kez hukuksuzluk Ankara’da eski bir yargı mensubu olan ve görevinden ihraç edilen Hakim Hülya Kaya’ya yapıldı. Eski Hakim Kaya, 5 Temmuz’da Ankara TEM polisleri tarafından gözaltına alındı ve o günden beri TEM Şubede gözaltında bulunuyor.
Ayrıca 9 aylık bebeği olan anne Hülya Kaya’nın hâlâ bebeğini emzirdiği ve polislerin emzirmek için bebeğini yanına almasına izin vermedikleri belirtiliyor. Eğer anne Hülya Hanım tutuklanırsa bir bebeğin daha annesiyle cezaevine gireceği ifade ediliyor.
Hakim Hülya Kaya’nın yakınları bu hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmesini, annenin serbest kalmasını ve bir annenin daha bebeğinden ayırılmamasını ümit ediyor.