Türkiye’de gözaltında veya cezaevlerinde bulunan kişilere yönelik delil üretme amacıyla yapılan işkencelerin artık ayyukaya çıktığı herkesçe biliniyor. Bir insanlık suçu olan işkenceleri ve bu suçu işleyen işkencecileri defalarca kez buradan deşifre etmemize rağmen herhangi bir önlem alınmadığı görülüyor.
Bugün ülkemizde işkencelerin yapılmasına göz yumulduğu ve işkencecilerin koruma zırhına bürünerek siyasi iktidarın arkasında olduğu izlenimi verilmesi işkencelerin devam etmesine imkan sağlıyor.
Bürokratlar, zalimane uygulamaları sayesinde ya terfi ettiriliyor ya da daha iyi makam ve maddi menfaatlerle payelendiriliyor. Yani insanlık suçu işleyen işkenceciler, soruşturulmak bir yana adeta ödüllendiriliyor.
Yapılan işkencelerin metodları benzerlik gösterse de işlenen insanlık suçlarının merkezleri farklı olabiliyor. İşkence merkezinin bu sefer ki adresi Nevşehir.
Nevşehir’de insanlık suçunu işleyen ve gelecekte isimleri kara bir leke olarak zihinlerde yer alacak işkencecilerin isimlerini açıklıyoruz.
Nevşehirde İşkence Yapan Kamu Görevlileri
1-Birol Muşlu (İl Emniyet Müdür Yardımcı)
2-Kağan Gencer (Cezaevi Müdürü)
3-Osman Cihan Torun (Emniyet Amiri)
4- Mikail Kaya (Polis Memuru)
5- Ali Demirel (Müdür)
Hukukçular ve insan hakları savunucuları; işkencede zaman aşımı olmadığını hatırlatıp, işkence yaparak insanlığa karşı suç işleyen kamu görevlilerinin er ya da geç ulusal ve uluslararası hukuk mahkemelerine çıkartılacaklarını ifade ediyor.
https://t.co/cKig701vLc
https://twitter.com/magduriyettr1/status/1139977865854894080?s=19