Türkiye son bir kaç yıldır cezaevinde tutuklu kadın sayısı ve anneleri ile birlikte cezaevinde kalmak zorunda olan bebek sayısı ile dünya gündemini meşgul ediyor. Adalet Bakanlığı ve Cezaevleri Genel Müdürlüğü her ne kadar bu hukuksuzluğu görmezden gelse de, bu sayı günden güne artıyor. Cezaevine anneleri ile birlikte girmek zorunda kalan çocukların yanı sıra ebeveynleri hayattayken öksüz ve yetim kalan çocukların sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor.
Hukuksuz olarak ve hiçbir gerekçe gösterilmeden hem anne hem de babasından ayrı kalan bu çocukların ebeveynlerinin her ikisi de tutuklu yargılanmakta.
Üç yıldır toplumun bir kesimine yönelik uygulanan zulüm ve baskıcı uygulamalar gerek Avrupa Birliği gerekse BM kapsamında hukuksuz bulunmasına ve Türkiye’den bu konuyla ilgili izahat istenmesine rağmen bu hukuksuzluklar halen uygulanmaya devam ediyor.
Nevşehir’de bulunan 2,5 yaşındaki Zahide Elif anne ve babası tutuklanan on binlerce çocuktan sadece biri. Anne Mafide Özel 5 Nisan’dan beri, baba Emrah Özel ise yaklaşık 3 yıldır Nevşehir Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Anne ve babası tutuklu olan Zahide Elif’e şuan akrabaları bakıyor. Zahide Elif’in boynu bükük kalmaması için en azından anne Mafide Hanım’ın tahliye edilmesi gerekiyor.
Cezaevlerinin koşulları bebekler için uygun olmadığından ve yine uygulamalarda hak ihlalleri yaşandığından çoğu anne bebeğinden ayrı kalmak pahasına onları yanına almak istemiyor.
Bu çocuklar ileride bu ülkenin geleceği. Geleceğini hapse atan bir ülke konumunda ki Türkiye’nin bu hukuksuzluktan bir an önce kurtulması gerekmiyor mu artık ?
https://t.co/HJwxNS6DzO
Anne ve babası birlikte tutuklanan veya hapiste annelerinin yanında yada akrabalarının yanında kalan bu çocukların sayısı artık binlerle ifade ediliyor. Meclis gündeminde defalarca bu hukuksuzluğa dikkat çeken HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve bir kaç vekil dışında bu konuya devlet gözlerini ve kulaklarını kapatarak adeta üç maymunu oynuyor durumda.
Mağduriyetler sitesi olarak bizde toplumun bu kanayan yarasına dikkat çekmek ve başta yetkililer olmak üzere toplum vicdanında yer etmesi adına bu haberleri gündeme getirmeye çalışıyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.
Meryem Şenocak ve iki yaşındaki kızı da cezaevlerindeki on binlerce mağdurdan sadece biri. Meryem Hanım Muğla’da daha henüz iddianamesi bile yazılmadan eşi ile birlikte hapiste tutuluyor. İki yaşındaki kızları ise annesinden ayrılamadığı için hapiste Meryem Hanımla birlikte kalıyor. Küçük kızın babası da aynı hukuksuz gerekçeler ile tutuklu. Hem babasının özlemi hem de hapishanenin elverişsiz ve yetersiz ortamından dolayı küçük kız sürekli hastalandığı öğrenildi.
Buradan Adalet Bakanlığı’na bir kez daha sesleniyoruz.
Bebeklerin yerinin hapishaneler olmadığı ve mevcut 5275 sayılı Kanun’un uygulanarak ebeveynlerin bu hukuksuz süreçte tutuksuz yargılanması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.
https://t.co/AlEwt0x0do