Hukuksuz operasyonlar sonrasında tutuklanan yaklaşık 65 bin kişi cezaevlerinde zor şartlar altında yaşamaya mecbur ediliyor. Zaten kötü olan cezaevlerinin fiziki şartları tutukluların sayılarının artmasıyla cezaevindeki hayatı iyice içinden çıkılmaz hale getiriyor.
Cezaevlerinin doluluk oranının artması ile 25 kişilik koğuşlarda 60 civarı tutuklu kalmak zorunda bırakılıyor. Yeterli yatak olmayan cezaevlerinde çoğu ranza birleştirilerek mahkumlar ikişerli yatabiliyor.
Koğuşlarda mahkûm sayısı olması gerekenin üç katı olunca tuvalet ve sıcak su sıkıntısı da dile getirilen sıkıntılar arasında. Bazı cezaevlerindeki koğuşlarda zamanın çoğunun tuvalet ve banyo sırasında geçtiği belirtiliyor.
Bir önceki kış ayında özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde ki cezaevlerinde soğuktan mahkumların sürekli hasta oldukları, kaloriferlerin yeterli yakılmadığı için duvarların rutubet bağladığı da gelen bilgiler arasında yerini aldı.
Mahkum ve yakınları bu yıl yaklaşan kış ayı ile birlikte bu sorunun Adalet Bakanlığı ve ilgili cezaevi yönetimleri tarafından giderilmesini bekliyor.
https://t.co/iMMV54UuBd
https://twitter.com/magduriyettr1/status/1123903235604004864?s=19