Hizmet Hareketi gönüllülerine yönelik olarak başlatılan “cadı avı”, soykırıma dönüşerek, yurt içerisinde olduğu gibi yurt dışında da  müntesiplerine kendisini hissettiriyor.
Yurt içerisinde başlatılan mesnetsiz soruşturmalarla yüz binlerce masum insan; işinden, eşinden, evinden ve hatta yurdundan oldu.
Yurt içerisinde yüzlerce insan, işkence, baskı ve ağır stres sonucu yaşanan hastalıklar ve intihar, cezaevi yollarında kaza, Meriç Nehri ve Ege Denizi sularında boğularak vb. nedenlerle hayatını kaybetti.
Bunun yanında gerek yurt içerisinde yaşatılan zulüm nedeniyle ülkede yaşama imkanını kaybederek ülkesini terk etmek zorunda kalan, gerekse yıllar öncesinde gönüllü olarak yurt dışında Hizmet Hareketine ait okullarda vb. vazife yapan masum insanlara,  yurt dışında da, yaşam hakkı tanınmıyor. Devletin tüm olanaklarını fütursuzca kullanılarak yaşatılan zulümden, haksızlıklardan, aile ve vatanından ayrılık hasretinden bir çok insan “gurbette” hayatını kaybetti.
Gurbette hayatını kaybedenlerden biri de hazin yaşam hikayesi olan Ebubekir Altay öğretmendi.
Altay’ın, Afganistan’da ki Hizmet Hareketine ait okullarda eşiyle görev yaparken bir kızları dünyaya geldi. Çocukları burada rahatsızlanan Altay ailesi, orada tedavisi yapılamayınca iki yaşındaki kızlarını Türkiye’ye gönderip kendileri Afganistan’da görev yapmaya devam ederlerken cadı avı oralara kadar uzandı. Okulları kapanınca, ellerindeki pasaportla gidebilecekleri ülkelerden biri olan Arjantin’e gitmeye karar verdiler.
Ebubekir Bey Arjantin’de hayatta kalabilme adına bir çok işte çalıştı. Bu işlerden biri olan motosikletle dondurma dağıtıcılığı yaparken geçirdiği trafik kazası sonucunda önce ağır yaralandı. Bir süre sonra da genç yaşta, iki yaşındaki hasta kızından ayrı olarak gurbete sonsuzluğa yürüdü.
Kaza sonrasında hastanede iken kendisine Hristiyan, Yahudi vb. farklı dini kesimlerden maddi manevî destek verilmesi dikkat çekti.Mesleğinden edilmiş Ebubekir öğretmenin hazin hikayesi Arjantin’de her dinden ve milletten insanı birleştirdi.
Geriye üç yıldır göremediği hasta kızını ve eşini bırakan Ebubekir Altay öğretmen, Hizmet Hareketine yönelik soykırım sürecinin mazlumlarından biri olarak vatanından çok uzaklarda hayata veda etti.
Altay öğretmen sevenlerini yasa boğanlardan biri olarak kayıtlara geçti….
Ebubekir Altay’a Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır vermesini diliyoruz.
https://t.co/juWxqyx15c
https://t.co/hsuzwWo0IC
https://twitter.com/magduriyettr1/status/1124260675918995457?s=19