Bir ülkeyi, toprağı devlet yapan en önemli unsurların başında gelir adalet. Binlerce yan yana duran sıfırın önüne konan “1” gibidir adalet. Anlamı yoktur başta “1” yoksa sıfırların, tıpkı adaletin olmadığı yerde hiç bir şeyin anlamının olmadığı gibi.
Hizmet Hareketine mensup insanlara yönelik yürütülen soykırım sürecini rahatça uygulayabilmek, kamuda kıyım yapabilmek amacıyla en başta görevlerinden alınan ve sonrasında da cezaevlerine yollananların en başında, binlerce hakim/savcı geliyor.
Yapılan/yapılacak kıyımlara “dur” diyebilecek adil ve ahlaki duruşları ile bilinen, tanınan hakim ve savcılar; (önceden tespit edildiği yani fişlendiği anlaşılan) 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi, kimileri evlerine operasyon düzenlenerek, kimi de görevleri başında hukuksuzca gözaltına alınıp sonrasında da tutuklanarak cezaevlerine gönderildi.
Suç soruşturma ve koğuşturma aşamalarında, kendilerine âdeta; “suçsuz olduğunuzu ispat edin” denilerek aylarca hatta yıllarca bir çoğu hücrelerde tutulduğu, hâlâ da büyük çoğunluğu tutuklu yada hükümlü olarak cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor.
Ancak bazıları hakkında haklarındaki iddiaların altı doldurulamayarak serbest bırakılmış olsa da, yapılan işkenceler nedeniyle oluşan travmalar sonucunda bir çoğunda kalıcı rahatsızlık ya da ölümle sonuçlanan dramlar meydana geldi.
Bu korkunç dramlardan biri; 52 yaşındaki Bakırköy eski 13. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Lale Yıldız. “Bylock var” denilerek ihraç edilen hakim Lale Yıldız, yapılan itiraz neticesinde iddia edilen uygulamanın olmadığı anlaşılarak göreve iadesi sağlandı. Hakim Yıldız, ancak bu süreçte yaşadığı travma, dışlanma vb. nedenlerle kalp krizi geçirerek geçtiğimiz Mayıs ayında maalesef hayatını kaybetti.
Hâkim Lale Yıldız’a telafisi mümkün olmayan bu zulme neden olanlar, fişleyenler, bu listeleri oluşturanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka yargılanacak ve merhume Lale Hanım, ötelerden de olsa; önce dünya da sonra da ahirette adil yargının süzgecinden geçecekleri izleyecektir.
Hakim Lale Yıldız’a Allah’tan Rahmet, yakınlarına sabır vermesini diliyoruz.
https://t.co/QnQcx6QPiJ
https://twitter.com/magduriyettr1/status/1131886006175764480?s=19