760. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 1995’te gözaltında kaybedilen Hüseyin Aydemir ile Fehmi Tosun’un akıbetini sordu. Cumartesi Anneleri, ölümü değil yaşamı savunacaklarını dile getirdi.
61 haftadır Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapamayan Cumartesi Anneleri, 760. toplantılarını Çukurluçeşme Sokak’ta yaptı. Ellerinde karanfiller ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri’ne CHP milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Ahmet Şık, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destek verdi.

ŞİDDETİN DEĞİL, BARIŞIN YANINDA OLACAĞIZ

Haftanın basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, yasaklara, baskılara rağmen demokrasi, barış ve adalet talebinde ısrar edeceklerini söyledi. Ölümü değil, yaşamı savunacaklarını belirten Yoleri, “Şiddetin değil, barışın ve hukukun yanında olacağız. Susmadık, susmayacağız” dedi.

HİÇBİR ÇOCUK BABASIZ BÜYÜMESİN

1995 yılında gözaltında kaybedilen Fehim Tosun’un eşi Hanım Tosun da kimsenin kaybolmasını istemediklerini belirterek, “Hiçbir çocuğun babasız büyümesine ben göz yummuyorum. Vicdanım sızlıyor. Beş tane çocuğu babasız büyüttüm. Bu ülkede kimse acı çekmesin, çocuklar babasız kalmasın. Kimin çocuğu olduğu beni ilgilendirmiyor. İnsanım insanca yaşamak istiyorum” dedi.

“ÖLENE DEK ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Eylemde son olarak gözaltında kaybedilen Hüseyin Aydemir’in Diyarbakır’da yaşayan oğlu Aziz Aydemir’in mektubu okundu: Aydemir mektubunda, “Babam Hüseyin Aydemir ve yakın arkadaşı Fehmi Tosun’un faillerinin sorgulanıp hiç görmediğimiz adaletin yerini bulmasından yanayız. Babalarımızı kardeşlerimizi, çocuklarımızı kaybettik. Emin olun bizler de sevdiklerimizin bulunması için kaybedilmeye hazırız. Ölene dek onları aramaya devam edeceğiz” dedi.

http://aktifhaber.com/m/gundem/cumartesi-anneleri-760-kez-bir-araya-geldi-olumu-degil-yasami-savunacagiz-h138969.html