Tarihe “17/25 operasyonları olarak geçen; devleti yönetenlerin büyük miktarlarda ki yolsuzluk ve rüşvet çarkının deşifre edildiği operasyonların, “hükümete darbe” algısı oluşturularak Hizmet Hareketine yönelik başlatılan “cadı avı”, 15 Temmuz ” kanlı kumpas darbesi” ile soykırım süreci şeklinde devam etmiş, halen de devam ettiği görülüyor.
17/25 operasyonları sonrasında, operasyonun adliye ve emniyet birimlerindeki soruşturmalarda görev alanların, görevlerinden alınarak akabinde alelacele tutuklanmalarıyla başlayan süreç, devamında, yolsuzluk ve rüşvete bulaşmış olanlar aleyhine, bu operasyonlara destek açıklaması yapanların, medyada yazı ve mesajlarıyla en basit ifadeyle kınayanların dahi “hükümete darbe”ye destek olanlar şeklinde bir algıyla, haklarında davalar açılarak ve bir çoğu da tutuklanarak ciddi bir korku atmosferi oluşturuldu.
Bugün Gazetesi’ne kayyım atanması ile başlayan hükümete göre “muhalif basın” organları, bir bir susturularak, tek sesli bir medya oluşturulmuş, bir kaç medya kuruluşuna da, toplumun “gazını”almak amaçlı olarak, haklarında soruşturma başlatılarak, her an tutuklanma korkusu şeklindeki baskı unsuruyla kontrollü bir muhalif gazeteciliğe müsaade edildi.
Dünyada en fazla tutuklu gazeteci ülkesi olarak anılmaya başlanan ülkemiz zindanlarında yüzlerce gazeteci, gazete muhabiri yada çalışanının tutuklu halleri devam ettiği, bir çoğunun da hücrelerde tutulduğu gerçeği, basın tarihimiz adına da utanç verici bir durum olarak kayıtlara geçti.
Gazetecilere yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak İstanbul’da ki Silivri Cezaevi’ne konulan Bayram Kaya’nın 3 yıldan fazla tutuklu bulunduğu öğrenildi. Gazeteci Bayram Kaya’ya isnad edilen suçlama ve tutuklanma gerekçesi olarak kitap yazması belirtildi.
Bayram Kaya; mesleği gereği yazdığı kitapla, Türkiye’de yaşanan yolsuzlukları ve rüşvetleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermişti. Ancak ödül olarak kendisine Silivri Cezaevi’nde tutulma cezası verildi.
Gazetecilik suç değildir. Bütün gazetecilerin özgürlüğüne kavuşması, ülke itibarı için çok önemli. Basın ve ifade hürriyeti olmayan, adalet olmayan ülke de özgürlükten bahsedilemez, ülke de sayılmaz. Bayram Kaya ile birlikte diğer tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması ve özgürce mesleklerini icra etmeleri ümit ediliyor.
https://t.co/dvFebyQFjd