İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesince; dünya genelinde travma dışı nedenlerle ayak kesilmesi (ampütasyon) olma nedenlerinin başında diyabet hastalığının geldiği ve her 20 saniyede bir “ayak kaybı” yaşandığı açıklandı.
İzmir Kırıklar Cezaevi’nde tutuklu bulunan Adem Kaçar’ın; şeker hastası olması nedeniyle ayağının altında derin bir şeker yarası oluştuğu, plastik cerrahi ile ayağının altının yarılıp iltihabının boşaltıldığı, ilaçların uzun zamandır verilmediği, ayağındaki rahatsızlığının ilerlemesi nedeniyle ayağının kesilmesi (ampütasyon) riski bulunduğu öğrenildi.
İstanbul Tıp Fakültesi verilerinde de belirtilmiş olduğu üzere yaygın hale gelen bu risk grubuna Adem Kaçar’ın da girdiği doktor raporu ile belirtilmesine rağmen, tutuklu olarak içeride tutulmaya devam edilmesi insan hakkı ihlali olarak ifade ediliyor.
Tutuklu yargılamayı özellikle de “Hizmet Hareketine mensup insanları”  âdeta bir “cezalandırma aracı” yapılması, rafa kaldırılan hukukun yeniden hakkettiği şekilde uygulanmaya başlaması halinde; bugün fütursuzca, aleni olarak masum insanlara her türlü işkence, kötü muamele, haksızlıkları yapanların, kendilerini yaptıklarının karşılığını görecekleri “adaletin kılıcı” karşısında ne yapacaklarını tarih yazacaktır.
İlaçları verilmeyen Adem Kaçar’ın ayağını kaybetmesine engel olunması, telafisi mümkün olmayacak bir zarara neden olmaması konusunda ilgilileri göreve ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.
https://t.co/IRr7M0ypXF
https://twitter.com/magduriyettr1/status/1137964998985179136?s=19