Dünya çapında çocuklara atfedilen bu günde yaşıtları ile özgürce oynaması gereken 780 bebek ve çocuk maalesef hukuksuz bir şekilde ülkemizdeki cezaevlerinde tutulan anneleri ile birlikte mahpusluğun kahredici çaresizliğini dört duvar arasında yaşamak zorunda kalıyor.
Yaşıtları dünya genelinde kendilerine sağlanan hakları tartışırken onlar ise Türkiye hapishanelerinde verilmeyen öğlen yemeklerini ve talep ettikleri ekstra yiyecekleri tartışıyor.
Zehra ve İdil gibi binlerce çocuk, anne ve babası birlikte tutuklu olduğu için görüş gününde hangisini görebileceklerinin planını yapıyor.
Anne Emine Aşkın ve baba Cengiz Aşkın İstanbul’da tutuklanarak cezaevine konan Hizmet Hareketi gönüllülerinden. Çocukları Zehra (5) ve İdil daha (8) yaşında. Anne Bakırköy, baba ise Silivri Cezaevi’nde tutuklu. Hem anne hemde babaları tutuklu olan bu iki yavrucağa birlikte bakabilecek yakınları olmadığı için anne ve babasından ayrılmak zorunda kalan İdil, kardeşinden de ayrılmak zorunda bırakıldı. İdil dedesiyle birlikte yaşarken, küçük Zehra’da annesi ile demir parmaklıklar ardında kalıyor.
8 yaşındaki bir kız çocuğunun omuzlarına bu yaşta hem anne babasızlık hemde kardeşin den ayrılmak gibi ağır bir yalnızlık yüklendi.
Görüş günlerinde anne ve babasının yanı sıra kardeşini de görmeye çalışan küçük İdil, anne ve babası farklı hapishanelerde olduğu için bir hafta annesi diğer hafta ise babası ile görüşebiliyor.
Evet 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Tüm dünyada çocuklar daha ne kadar hak elde edebileceklerini tartışırken Türkiye’de   İdil, Zehra ve daha nice on binlerce çocuk Türkiye’de gasp edilen temel haklarını istiyor. Onlar sadece anne ve babalarını istiyor.