Zulmün mağduru olan masumların seslerini duyurabilecekleri sosyal medya dışında bir alanın kalmadığı, çoğu mazlumun, oralar da bile yaşadığı sorunları duyuramadığı bir Türkiye’de her geçen gün mağduriyet haberleri gelmeye devam ediyor.
İzmir Şakran Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yeliz Kurtok KHK ile kapatılan bir yurtta memur olarak çalışıyordu. 15 Mart 2019’da ev hapsi ile tahliye edilen Kurtok, birden fazla hastalığı bulunmasına rağmen ağır ceza mahkemesi ev hapsi kararını kaldırarak hukuksuz bir kararın altına imza attı.
10 Ekim 2019 tarihinde devam eden duruşmada dosyaya tek bir kelime ve delil ilave olmamasına rağmen Yeliz Kurtok tutuklanarak tekrar cezaevine gönderildi. İleri derecede boyun fıtığı bulunan hasta kadının devam eden tedavisi de yarım kaldı. Kortizon iğneleriyle ayakta durmaya çalışan Kurtok’a, cezaevi doktorunun ameliyat olması gerektiği yönünde rapor vermesine rağmen bu durum gözardı edilerek adeta ölüme terk ediliyor.
Ayrıca safra kesesi rahatsızlığı bulunan Yeliz Hanım’ın cezaevi yemeklerini yiyemediği öğrenildi. Ketılda pişirdiği çorbalarla hayata tutunmaya çalışan hasta tutuklu Kurtok’un kilo kaybı yaşadığı belirtiliyor.
Daha önce kadın hastalıklarından ameliyat olan Kurtok’un tutuklandıktan sonra bu tedavisi de yarım kaldı. Bir daha çocuk sahibi olmama riski bulunuyor. 6 yaşındaki kızı Azra’nın, annesinden ayrı kalmanın verdiği üzüntüden dolayı psikolojik olarak rahatsızlandığı ve tedavi gördüğü belirtildi.
30 Ocak 2020 günü duruşması olan Kurtok’un tahliye edilerek hem kızına hem de sağlığına kavuşması bekleniyor.