Ankara Emniyetinde gözaltındaki üniversite öğrencilerine işkence yapıldığı iddiası TBMM gündemine taşındı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “İddialarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 28 Şubat’ta çoğunluğu üniversite öğrencisi 56 kişinin gözaltına alındığını ve sağlık sorunu yaşayanların serbest bırakılmasının ardından 40’a yakın kişinin 11 gündür Ankara Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulduğu iddialarını Meclis gündemine getirdi.

Gözaltındaki kişilerin işkence gördüğü, ters kelepçeyle bekletildiği, tırnaklarının kerpeten aracılığı ile sökmekle tehdit edildiği, çıplak arama yapıldığı ve avukatları olmadan sorguya alındığı iddialarının atını çizen Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Birgün’ün haberine göre CHP’li Tanrıkulu’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:

“İddialar doğru ise, 10 Mart 2020 tarihi itibariyle Ankara Emniyetinde gözaltında tutulan kaç kişi bulunmaktadır?

Gözaltında tutulan kişilerin yaşlarına, cinsiyetlerine göre dağılımı nedir ve aralarında kaç öğrenci bulunmaktadır?

TERS KELEPÇE, ÇIPLAK ARAMA, KERPETENLE TEHDİT

Bu kişilerin işkence gördüğü, gözaltında ters kelepçeyle bekletildiği, tırnaklarının kerpeten aracılığı ile sökmekle tehdit edildiği, çıplak arama yapıldığı ve avukatları olmadan sorguya alındığı iddiaları doğru mudur?

İddialar ile ilgili olarak yetkili makamlarca inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

2015 – 2020 yıllar arasında yıllar bazında 10 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre gözaltında işkence iddialarıyla ilgili kaç şikayet mevcuttur?

Yapılan şikayetlerle ilgili olarak ne tür yasal işlemler yapılmıştır?”

http://aktifhaber.com/m/gundem/ankara-emniyetindeki-iskence-iddialari-meclis-gundemine-tasindi-h143382.html