CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “İnfaz düzenlemesini Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” diye konuştu. Özkoç, başvuru için hazırlıklara başladıklarını dile getirdi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, infaz teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açacaklarını belirtmişti. CHP’li Engin Özkoç, “İnfaz düzenlemesini Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz, hazırlıklara başladık” açıklaması yaptı.

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı İnfaz Yasası değişikliği altı gün süren görüşmeler sonunda, 330 milletvekilinin katıldığı oylamada, 51 ret oyuna karşılık, 279 kabul oyuyla TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti.

MHP’nin teklifiyle gündeme gelen, koronavirüs salgını nedeniyle AKP ve MHP tarafından Meclis’e sevkedilen infaz yasası değişikliği, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler tarafından uzun süredir bekleniyordu. İnfaz değişikliği Meclis’e sevk edildiği günden itibaren düşünce suçlularını bütünüyle kapsam dışında bırakması, tutukluları kapsamaması, kişiye karşı işlenen suçlarla ilgili af niteliğinde düzenlemeler içermesi nedeniyle eleştiriliyordu. Muhalefetin ve ceza hukukçularının uyarılarına rağmen AKP ve MHP teklifi ufak rötuşlar dışında değiştirmedi. Şiddet içermeyen görüşlerinden ya da iktidara muhalif olmalarından dolayı Terörle Mücadele Kanununa göre siyasetçiler, gazeteciler, ev hanımları, bankaya para yatırdığı ya da sendikaya üye olduğu gerekçesiyle çok sayıda isim infaz indiriminden yararlandırılmadı.

CHP infaz değişikliğini Anayasa Mahkemesine götürüyor