Covid-19 (Koronavirüs) vaka sayıları ve buna bağlı ölümler artmasına rağmen cezaevlerindeki keyfi uygulamalara ve ihmallere her geçen gün yenileri ekleniyor. Tutukluların sağlık durumlarını tehdit eden keyfi uygulamaların bugünkü adresi Yozgat Cezaevi…
KARANTİNA’YA ALINAN YOZGAT CEZAEVİ’NDE İNFAZ KORUMA MEMURLARI HASTALIĞA YAKALANDI
Yozgat Cezaevi’nde görev yapan Ceza İnfaz ve Koruma personelinden beş kişinin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi. Vakanın ortaya çıkması ile birlikte cezaevi yönetiminin gerekli tedbirleri alması beklenirken ihmallerin giderek arttığı ve hastalığın yayılmasını kolaylaştıracak keyfi uygulamaların yapıldığı ortaya çıktı.
TUTUKLULARA MASKE VE ELDİVEN DAĞITILMIYOR
Beş personelin Covid-19 hastalığına yakalandığı Cezaevi’nde hastalığın hava ve temas ile bulaşma riskinin arttığı bilinmesine rağmen ihmallere yenileri ekleniyor. Tutukluların, aile ve yakınlarıyla telefon görüşmesi yapmaya götürülürken kendilerine eldiven ve maske dağıtılmadığı öğrenildi.
İZOLASYON KURALLARI HİÇE SAYILIYOR
Cezaevi’nde tutukluların kaldıkları koğuşların da gerekçesiz bir şekilde sürekli değiştirildiği, gerekli izolasyonun sağlanmadığı bildiriliyor.
CEZAEVİ PERSONELİNİN KEYFİ UYGULAMALARI, RİSKİ ARTTIRIYOR
Gerekli hijyen şartlarının sağlanmadığı ve izolasyon kararlarının, yönetimin gerekçesiz kararları ile delindiği Cezaevi’nde gardiyanların keyfi uygulamaları da tutukluların sağlık durumlarını tehdit etmeye devam ediyor.
Gardiyanların hijyen kurallarını hiçe sayarak tutukluların üzerini eldivensiz bir şekilde aradıkları, fiziksel temasta bulunarak hastalığın bulaşma ve yayılma riskini arttırdıkları ifade ediliyor.
KARANTİNA KURALLARINA UYMAYAN BAŞGARDİYAN
Tutukluların sağlık durumlarını tehdit eden uygulamalarda “Eray” isimli başgardiyanın büyük pay sahibi olduğu, cezaevi müdürü gibi hareket ettiği, kuralları hiçe sayarak görev bilincinden uzak bir şekilde davranışlarda bulunduğu belirtiliyor.